Detaylar
Diğer Eğitimler

Eğitim Hakkında

Yeni - Ürün ve sistemlerinizin yatırım getirisini (ROI) en üst düzeye çıkarın ve toplam sahip olma maliyetini (TCO) optimize edin.

Profesyonel Scrum Ürün Sahibi kursu, ürün yöneticilerine yatırım getirisini (ROI) nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını ve ürün ve sistemlerin toplam sahip olma maliyetini (TCO) nasıl optimize edeceklerini öğretir. Çevik bir ortamda, bir ürün sahibinin ana odak noktası, ürün gereksinimlerini yönetmektir. Bu kurs, gereksinimleri geliştirme ekibine aktarmanıza yardımcı olacak bu tür araçlarla sizi hazırlar. Kullanıcı hikayeleri, sipariş verme ve organize etme stratejileri ve ürün biriktirme listesi düzenleme hakkında bilgi edineceksiniz. Ürün sahiplerinin, ürünlerinden değer yaratan her şey hakkında somut bir anlayışa ihtiyacı vardır ve bu bilgi, erken dönem paydaş yönetiminden sürüm planlama ve teslimata kadar elde edilir.

Neler Öğreneceksiniz

 • ROI'yi en üst düzeye çıkarmak için
 • Mevcut yazılım ürünlerinin esnekliğini ve yanıt verebilirliğini en üst düzeye çıkarmaya izin veren stratejiler kullanmak
 • Sürekli değişen bir ortamda riskleri yönetirken işinizle, müşterilerinizin rekabet eden öncelikleriyle ve pazarla etkin bir şekilde çalışmak

Eğitim İçeriği

Introduction

 • The trainer and the class present themselves. Then, complexity and Scrum are introduced.

Value-driven development

 • The primary job of a product manager is to increase the value created by the product for which he or she is responsible. This section covers value drivers and strategies for measuring them.

Product management

 • Agile product management is different than traditional approaches. This section explores those differences. 

Plan a release

 • A release is often the first step to realizing value. What better way to learn how to plan a release than to do it? Here, participants cover the basics of identifying a release’s goal and requirements, prioritization, estimation, adjustment, and baseline planning.

Managing requirements

 • The product backlog is the fuel that feeds the development team, and managing it is one of the primary roles of the Scrum Product Owner. Here, you will learn about user stories, ordering and organization strategies, and product backlog grooming.

Release planning

 • What does a good release look like? What impact can a bad release have? This section explores release strategies and how to optimize the delivery of value with them.

Managing releases

 • In this section, we discuss how to manage the development of a release in the most cost-effective, Agile way possible to meet commitments and maximize ROI. Participants also learn how to adapt to realities that emerge during the development of a release.

Managing products

 • Total cost of ownership is fundamental to successfully managing a product. How do you balance between optimizing the value of a release and maximizing the value of the product or system as an asset for the organization?

Scaling

 • This section allows to understand how to apply all of the above learning in a multi-product, distributed, large organization that supports many clients and users with contractual service-level agreements.

Diğer Eğitimler

Digital Vizyon
444 Eğitim Seti
Eğitimlere Dön